TY, HITLER

Autor: Kristo Šagor
Przekład: Iwona Nowacka
Reżyseria, dramaturgia i opracowanie muzyczne: Tomasz Kaczorowski
Scenografia i kostiumy: Agnieszka Wielewska

Polska prapremiera: 18 lutego 2017, Scena Bunkier Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Obsada: Andrzej Jakubczyk, Karol Kossakowski, Karolina Kuklińska, Krzysztof Wrona


Utwór Kristo Šagora, jednego z najpopularniejszych niemieckich twórców teatru dla młodzieży, to opowieść o dojrzewaniu, konfrontacji ideałów z niedoskonałą rzeczywistością, o pragnieniu władzy, źródłach zła i naprawie świata. Przedstawienie będzie miało charakter teatralnej fantazji skupionej wokół tematów takich jak odpowiedzialność, skrajności, fascynacja złem. Sceniczna fantazja w zamierzeniu twórców ma się wpisywać we współczesną debatę społeczno-polityczną, która toczy się na tle radykalnych przemian w Europie.fot. M. Ramus

Z recenzji:

"(...) reżyser pokazuje wyraźnie, że zdystansowana postawa jest jedną z przyczyn obecnej sytuacji, że nie analizujemy medialnych przekazów, tylko odbieramy wszystko hurtowo, jak podczas bezmyślnego przewijania aktualności na Facebooku. Warto zobaczyć i dać się uczulić."

"Świetnie podany tekst, rzeczowe, trafiające w punkt pytania o doświadczenia chłopca, który się później stał potworem, podtrzymują słuszne wrażenie, że Hitler żył w tej samej rzeczywistości, co my."

"Kaczorowski pokazał, że społeczeństwo czuje się bezradne, a przecież jest bierne w kontakcie z ludzką krzywdą. Oddał głos przede wszystkim autorowi dramatu, ograniczając sceniczne środki do minimum, a jednocześnie pozwalając wykazać się wracającemu do sił zespołowi teatru. Tekst jest siłą spektaklu, nie brakuje mu lekkości i humoru, nie ma w nim moralizatorskiego tonu. "

"To nie jest opowieść o historii, to historia współczesna dziejąca się tu i teraz."

"Czworo bohaterów, nawiązując do biografii Adolfa Hitlera, ale też pokazując dzisiejszy świat, zastanawia się, skąd bierze się zło. Odpowiedź jest oczywista, jak u Różewicza: z człowieka, zawsze z człowieka i tylko z człowieka."

"Przekaz jest prosty, czytelny, myślę, że ciekawy dla młodych widzów. Nic tylko prowadzić do teatru klasę za klasą, a potem rozmawiać z młodzieżą - co polecam wszystkim opolskim nauczycielom." 

Czytaj więcej: http://www.nto.pl/wiadomosci/opole/a/przyznaj-hitler-jest-w-kazdym-z-nas-recenzja,11807537/

"Sobotnia premiera spektaklu "Ty, Hitler" była wielkim sukcesem. Wszystkie miejsca na widowni były wypełnione, a bilety na kolejne dni szybko się rozchodzą."

"„Ty, Hitler” z Teatru Kochanowskiego w Opolu, to zaledwie cztery opowieści w doskonałym i zaangażowanym aktorsko wydaniu (Karolina Kuklińska, Andrzej Jakubczyk, Karol Kossakowski, Krzysztof Wrona), lecz piąta opowieść, potencjalnie tkwi w każdej z osób na widowni."

"Kochanowski, spektaklem „Ty, Hitler” w reż. Tomasza Kaczorowskiego, wpisuje się tym samym we frazę Słowackiego z Lilii Wenedy: „Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy”. Na imprimatur dla spektaklu „Ty, Hitler” ze strony Opolskiego Kuratorium Oświaty, zajętego wdrażaniem chaosu w szkołach, raczej bym nie oczekiwał. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak dołączyć do słów zarówno Iwony Kłopockiej z Nowej Trybuny Opolskiej, która zachęca nauczycieli do prowadzenia na spektakl klasa za klasą, jak również Martyny Friedli z Gazety Wyborczej Opole: „Warto zobaczyć i dać się uczulić”.

Mateusz Rossa "Podstarzały kawaler z kotem lekcji nie odrobił. A ty?"


Zapowiedzi prasowe:
TVP Opole "O!polskie o poranku" 10.02.2017: https://www.youtube.com/watch?v=dCQOrprWSLc&feature=youtu.be&t=30m5s
Radio Opole "Rewiry Kultury" 7.02.2017, rozmowa Justyny Przyborowskiej z Tomaszem Kaczorowskim: http://radio.opole.pl/365,0,rewiry-kultury
TVP Opole "Ostatnie próby do spektaklu Ty, Hitler": https://opole.tvp.pl/29070243/ostatnie-proby-do-spektaklu-ty-hitler
"Faszyzujące fantazje na scenie Kochanowskiego": http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/235117.html
Maria Misztal "Ty, Hitler w Teatrze im. Jana Kochanowskiego": http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/236623.html
Maria Misztal "Hitler jest każdym z nas? Premiera w Kochanowskim": http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/236824.html
http://www.nto.pl/wiadomosci/opole/a/ty-hitler-w-teatrze-kochanowskiego,11799320/

Więcej na stronie teatru: http://teatropole.pl/spektakle/ty-hitler/

Komentarze