Projekt ZIEMIE OBIECANE na festiwalu SOPOT NON-FICTION 2016

Już dziś rozpocznie się V ogólnopolski festiwal i rezydencja artystyczna SOPOT NON-FICTION.
W ramach festiwalu na maratonie non-fiction zostaną zaprezentowane efekty tygodniowej pracy grup warsztatowych:

MARATON NON-FICTION:
Piątek, 2 września/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże
17:00 - 18:15 - "AMBONA LUDU" (pokaz + dyskusja)
18:15 - 18:30 - przerwa,
18:30 - 19:45 - "ZIEMIE OBIECANE. GDAŃSK 1945" (pokaz + dyskusja)
19:45 - 20:00 - przerwa
20:00 - 21:15 - "MOSDORF" (pokaz + dyskusja)
--
Sobota, 3 września/ Scena Kameralna Teatru Wybrzeże
13:30 - 14:45 - "REYKIAVIK 1974" (pokaz + dyskusja)
14:45 - 15:00 - przerwa
15:00 - 16:15 - "KRZYK CISZY" (pokaz + dyskusja)
16:15 - 18:00 - przerwa
18:00 - 19:15 - "ZATOKA" (pokaz + dyskusja)
19:15 - 19:30 - przerwa
19:30 - 20:45 - "KALIFORNIA" (pokaz + dyskusja)
***
KRÓTKI OPIS GRUP BIORĄCYCH UDZIAŁ W REZYDENCJI ARTYSTYCZNEJ:
Grupa I: "REYKJAVIK 1974" (dramaturgia: Marta Sokołowska, reżyseria: Katarzyna Kalwat, Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń). W 1974 roku na Islandii w tajemniczych okolicznościach zaginęło dwóch mężczyzn. Ich ciał nigdy nie znaleziono, a do zabójstwa przyznało się sześć osób, które, jak się okazało po latach, nie popełniły zbrodni. Sprawa Saevara Ciesielskiego - jednego z podejrzanych, skazanego na dożywocie - jest tym, czym w Polsce była sprawa Gorgonowej, a we Francji sprawa Dreyfusa.
Grupa II: "AMBONA LUDU" (tekst: Wojciech Kuczok, dramaturgia: Michał Pabian, reżyseria: Piotr Kruszczyński, Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, Poznań). Idea projektu zrodziła się z potrzeby poznania, zrozumienia, udokumentowania i scenicznej analizy języka oraz postaw środowisk kibicowskich oraz kultywowanych przez nie wartości.
Grupa III: "ZATOKA" (dramaturgia: Michał Kurkowski, reżyseria: Jakub Zubrzycki, Teatr Wybrzeże, Gdańsk). Zachłanność, brak granic dla najmroczniejszych pragnień ale i ogromna miłość rodziców do córki oraz nieprawdopodobna siła społecznego sprzeciwu to aspekty, które najbardziej interesują twórców w głośnej sprawie, nazywanej "Zatoką Świń".
Grupa IV: "ZIEMIE OBIECANE. GDAŃSK 1945" (dramaturgia: Mariusz Babicki, Paweł Niewiadomy, reżyseria: Tomasz Kaczorowski). Głównym tematem projektu jest migracja ludności po II wojnie światowej. Odbudowa zrujnowanego miasta Gdańsk, zakorzenianie się w poniemieckich domach... Jak TU zaczynać nowe życie, jak tworzyć nowe oblicze miasta?
Grupa V: "KRZYK CISZY" (dramaturgia: Rita Jankowska, reżyseria: Dorota Androsz, Teatr Wybrzeże, Gdańsk). Żałoba po śmierci dziecka. Najtrudniejsze z ludzkich doświadczeń. Ból nieuleczalny. Jak wygląda codzienność Matki po stracie dziecka? W jaki sposób objąć świadomością i sercem, to co się wydarzyło? 
Grupa VI: "MOSDORF" (reżyseria i dramaturgia: Beniamin Bukowski). Próba rekonstrukcji ostatnich dni Jana Mosdorfa - jeden z twórców faszyzującego Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR), który po osadzeniu w obozie w Oświęcimiu, ryzykując własnym życiem, niósł pomoc Żydom. Czy da się sprowadzić ludzkie działania i czyny - zwłaszcza, gdy są względem siebie sprzeczne - do wspólnego mianownika?
Grupa VII: "KALIFORNIA" (dramaturgia: Małgorzata Sikorska-Miszczuk, reżyseria: Paul Bargetto, Teatr Trans-Atlantyk, Warszawa). Kalifornia od lat 60-tych stanowi epicentrum światowych przemian społecznych, politycznych, obyczajowych, technologicznych i kulturowych. To miejsce szokujących przeciwieństw rozpiętych między skrajną wolnością, kreatywnością i inspirującymi osiągnięciami, a przerażającym moralnym rozpasaniem i przemocą.

Komentarze