Premiera czytania online: "MARY ŁOWCZYNI SKAMIELIN" reż. Tomasz Kaczorowski

https://youtu.be/z6I1s1588iUAleksandra Zielińska

MARY ŁOWCZYNI SKAMIELIN

reż. Tomasz Kaczorowski

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki

obsada: Karolina Gorzkowska, Zygmunt Babiak, Łukasz Bugowski, Jakub Kowalczyk
światło: Patryk Okos
dźwięk: Roman Otrząsek
czytaniu towarzyszyć będzie rozmowa autorki i reżysera z Bartoszem Suwińskim – poetą, krytykiem literackim
realizacja nagrania: Marcin Pawełczak, Michał Schwierc
montaż: Marcin Pawełczak
koordynacja: Magdalena Starczewska


Nagranie: https://youtu.be/cDCfPolly8Y 

Rozmowa z autorką i reżyserem: hhttps://youtu.be/z6I1s1588iU

Sztuka jest inspirowana historią życia Mary Anning, jednej z pierwszych w historii paleontolożek, żyjącej na przełomie XVIII i XIX wieku w południowej Anglii. Akcja utworu rozgrywa się na plaży. Tutaj Mary spędza całe dnie, poszukując skamielin, które sprzedaje. Mimo młodego wieku i braku wykształcenia, dziewczyna okazuje się mieć nie tylko szczęście do znajdowania wyjątkowych egzemplarzy, ale także wiedzę i wrażliwość, jakich brakuje jej klientom. Do tych ostatnich należą dwaj Panowie Paleontolodzy, którzy odnoszą się do Mary z lekceważeniem i wyższością. Swoją postawę usprawiedliwiają m.in. faktem posiadania brody. Wielokrotnie przez nich powtarzane przeświadczenie, że uprawianie nauki jest zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn, nie przeszkadza Paleontologom w wykorzystywaniu znalezisk Mary. Kiedy świat obiega wieść o odkryciu nowego gatunku Ichtiozaura, udział dziewczyny w tym dokonaniu zostaje pominięty. Choć bohaterka odczuwa smutek z tego powodu, nie ustaje ona w poszukiwaniu rzadkich okazów, dzięki czemu znajduje szczątki Plezjozaura. Upór, wiedza i determinacja nastolatki ostatecznie imponują jednemu z Paleontologów, który postanawia wesprzeć Mary w wejściu do świata nauki.

 

Ważnymi bohaterami tego dramatu są Pterodaktyl (narrator i komentator wydarzeń) oraz szkielety odnalezionych dinozaurów. Postaci te pozwalają spojrzeć na dzieje świata z szerszej (nieantropocentrycznej) perspektywy, dzieląc się z nami fascynującymi
informacjami na temat historii naturalnej.

 

Oprócz ciekawostek związanych z życiem dinozaurów, ewolucją i zmianami klimatycznymi, tekst zawiera przesłanie o konieczności dbania przez człowieka o planetę, która jest domem wszystkich istot żywych. Postać Mary Anning stanowi także dowód na to, że warto walczyć o własne marzenia nawet wówczas, gdy wydają się one kompletnie nierealne. Jej historia to również ciekawy punkt wyjścia do rozmowy na temat równouprawnienia kobiet.
(źródło opisu: www.nowesztuki.pl, opracowanie: Agata Drwięga)

Komentarze